Тошко Йорданов: Не сме в парламента заради кодовете на Киро!

Тошко Йорданов: Не сме в парламента заради кодовете на Киро!

„Вие вярвате ли, че ИТН наистина има 3,83% на последните избори? Помните ли думите на Георги Свиленски за кодовете, които му е предлагал Кирил Петков? Това го казват хора, които са вътре в парламента, не го твърдят аз“, хвърли бомбата Тошко Йорданов на пресконференцията на „Има такъв народ“ във връзка с референдума за президентска република.

Сценаристът на Слави отказа да отговори по-конкретно дали смята, че има изборни манипулации, но посочи отново поръчаното от ИТН проучване от социологическата фирма „ИПСО“, която дава 8,5 на 100 за партийката на Дългия.

По отношение на милиарда, който Кирил Петков твърди, че Трифонов му е поискал, Слави каза: „Гледах това, което съобщи Кирил Петков по bTV, когато заместваше Венко Сабрутев. Това е абсолютна лъжа. Защо лъже така – нямам никаква представа. Няма такъв милиард, не съм му се обаждал“, отсече той.

Съдя Кирил Петков, на 21 април е първото дело, за това, че обявява лъжи. А мен кой ме съди – нямам никаква идея“, посочи Трифонов. По наша информация искът е на стойност 50 000 лева.

По отношение на декларацията си, той заяви, че дълго време се представя по телевизията и е видимо как си изкарва парите. „От друга страна, съм обект на жълт интерес. Взех решение, което не е правилното решение. Това, че не подавам декларация, имаше своето следствие. На мен са ми правени проверки, в момента продължава да ми се прави проверка за всичко, което притежавам“, заяви той.

Дългия се изказа и по любимата си тема „Македонияяя“. „Нашият външен министър постоянно беше заобикалян и това е една от причините Кирил Петков сега да не е премиер. Той си изми ръцете и се скри за парламента. За падането на ветото да си поемат отговорност ПП, ГЕРБ, ДПС и ДБ“.

„Ветото трябва да се върне – това е единственият механизъм, с който да противодействаме на чудовищната антибългарска кампания в Скопие“, единодушни бяха Тошко и Дългия.

Президентът няма нищо общо с нашата идея за смяна на управлението от парламентарна в президентска република. Не съм разговарял с него откакто е президент, той няма участие, не съм разговарял с него за референдума. Това заяви Слави Трифонов на брифинг преди минути.

Той обясни как се е запознал с Румен Радев. Навремето той отишъл в базата в Пловдив и шефът на ВВС обяснили, че Радев е военен пилот, бил в САЩ и е правил неща, които другите не могат да правят. Така се запознах с президента. Гостува ми по-късно, казах му, че трябва да се занимава с политика. Оттогава го познавам, не съм се виждал с него откакто е президент, не съм разговарял с него.

Не съм разговарял с него за референдума за президентска република, това е наша идея. Радев няма никаква представа за тая наша цел, няма участие, той си води президентството, а ние си водим, каквото ние решаваме, че е правилно, гарантирам, каза Слави.

Не съм водил никакви подобни разговори, касаещи идеята за референдум, която касае смяната на управлението, добави той.

Няма да се коалираме с никого на предстоящите избори. Това с коалицията не ми харесва. Няма да има такава коалиция. Тя е невъзможна, отговори на журналистически въпрос Трифонов.

Ако ИТН влезе в следващия парламент, ще “направим всичко възможно, за да бъде той работещ”, категоричен бе шефът на ИТН. “Имам още време да помисля за това дали аз самият ще бъда кандидат за депутат”, поясни той.

Според него причината ИТН да има отлив от партията към ПП е заради “историята и харизмата” на Кирил Петков и Асен Василев и заради “анти-ГЕРБ позицията, която те заеха”.

В началото на брифинга, от ИТН съобщиха данни от социологическо проучване на престижна социологическа агенция, основана в Германия.

Проучване са изготвени ИПСО – третата компания за социологически проучвания в света, основана в Германия. Има офиси в над 90 страни над 18 000 служители, измерва публичното мнение по цял свят. Компанията е изготвила социологията на последните президентски избори във Франция.

Направени са интервюта в периода 19 декември- 10 януари. Удовлетворението от демокрацията в България показва високо ниво на недоверие в бг институциите. Недоверието е особено голямо към НС – 87 на сто не вярват на парламента, две трети не вярват на МС и прокуратурата, недоверието в МС е 70 процента, а към прокуратурата има недоверие от 66 процента, според проучването.

Висок кредит на доверие има към президента – 61 процента вярват на президента, само една трета изразяват недоверие. По повод отношението към полицията – 91 на сто вярват в институцията, към съда .

Относно правомощията на президента – само 8 % смятат, че правомощията му трябва да са ограничени, 45 на сто искат разширяване на президентските правомощия. 43 на сто са недоволни от настоящите правомощия на държавния глава.

49 на сто искат правителството да се предлага от президента, а 38 на сто – кабинетът да се предлага от партия, сочи изследването.

По референдума на ИТН за промяна от парламентарна към президентска република – 53% съгласни с идеята, 43 на сто не са. Подкрепата е различна – най-висока подкрепа среща хората 18 до 43 години. По-ниска е сред 45-64 години – 50 на сто, най-ниска при тези на 64.

Дали подкрепят промяната във формата на управление – 50% заявяват подкрепа за такава промяна, 46 на сто са против.

70,1 процента са гласували през октомври – въпреки това, ако изборите бяха днес, голяма част от запитаните не биха дали ясен отговор за кого биха гласували. Отговарят с „не зная” и „предпочитам да не отговоря”.

Един на всеки четвърти би гласувал за ГЕРБ, 17,3” за ПП, 11,9 на сто за ДБ, 11,7 за Възраждане, 10,6 на сто за БСП, 8,5 на сто за ИТН, 3,5% за ДПС, показва проучването.