Като атака срещу парламентарната република определи съпредседателят на ПП Кирил Петков призива на президента Румен Радев коалицията ПП-ДБ да се откаже от реализирането на втория проучвателен мандата за съставяне на правителство.
„След това, което видях при вчерашното връчване на мандата, реших да се върна в България един ден по-рано от срещата на много от европейските лидери на форума GLOBSEC в Братислава. Нагледно видяхме атака срещу парламентарната република. Никой не може да си позволи да призовава България да няма редовно правителство, никой не може да слага бюджета и парите на хората на заден план заради личните си властови амбиции“, написа Петков в социалната мрежа Facebook.
„Няма да позволим България да поеме бърз курс към Евразия и да загуби свободата и демокрацията си. Имаме нужда от редовно и про-европейско правителство час по-скоро. Имаме нужда от стабилно Народно събрание с дълъг живот.
Днес отново истинският гарант за демокрацията – хората от площада, ще заявят, че автократичните амбиции няма да се реализират, дори когато службите, назначени от президентството, са впрегнали целия си ресурс – но не в защитата на националната сигурност, а в производство на политически компромати. Не ни е страх и няма да се откажем!“, отсече той.
„Ние ще следваме конституционната процедура и очакваме да има размразяване на ситуацията в следващите дни“, каза Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“, предаде bTV.
„Преговорите трябва да бъдат размразени. Имаме нужда от редовно правителство. А бих разбрала замразяване, ако има разминаване по политики, но заради вътрешни записи, казани след дълги дискусии в емоционални моменти, не ми се струва като легитимен подход“, каза Бориславова.
„Нашето разбиране е, че преговорите трябва да продължат“, допълни тя. По думите ѝ в записите няма нищо смущаващо, което ГЕРБ да не са очаквали да чуят. „Ние не си вярваме, казахме го няколко пъти“, каза Лена Бориславова.
„Президентът е поставен нащрек за сменянето на ръководствата на службите, както бяха сменени от него самия“, допълни тя.
„Не можем да продължаваме с това безвремие. Трябва да има редовно правителство“, категорична бе Лена Бориславова.

