Част от обществото в Република Северна Македония смята България за виновник за всички проблеми на Балканите от времето на Втората световна война. Това заяви в „Денят започва“ журналистът Владимир Перев в коментар за решението на властите в Скопие да забранят употребата на имената на българските клубове в Битоля и Охрид – „Иван Михайлов“ и „Цар Борис III“.
„Това произлиза от тълкуването на съвременната история в Македония, в която Цар Борис III и Иван Михайлов са почти виновници са сите трагедии на Втората световна война – за Холокоста, за живота и смъртта на почти всички евреи в Европа.
Това произлиза от това тълкуване и желанието на една част от македонското общество и едни позиции, останали още от югословенско време, надоградени след това с един македонски национализъм от времето на Никола Груевски, който е и основният виновник за пропаднатите амбиции за антиквизация на Македония, да се внедри една колективна вина на целия български народ като основен виновник за трагедиите на Балканот и по-широко – за времето на Втората световна война и преди и след това. Това е същината на въпроса – внедряване на вина на българския народ и българската държава. Това е същината на проблема“, заяви Перев.
Според Перев част от обществото, разпределена във всички слоеве, не иска и европейска интеграция за Северна Македония и е готова да отстоява това на всяка цена.

