Театри са надписвали приходите от продажби на билети, за да получат по-голяма субсидия. Това са само част от констатациите на Сметната палата от извършения одит на Министерството на културата за 2023 г. Одитният доклад е даден на прокуратурата заради данни за престъпления.
Тези данни обаче са тайна и са изчистени от самия доклад, тъй като по закон палатата няма право да ги обявява, докато тече наказателното производство. От документа обаче се вижда, че информацията е със съществен обем. В доклада са останали само констатациите за открити нарушения, за които са сезирани други държавни институции като НАП и Агенцията за държавна финансова инспекция.
Грешни счетоводни записвания, неправилно отчитане на амортизации, сключване на неизгодни договори за продажба на билети и реклама, разлики при отчитане на възнагражденията в десетки хиляди левове, както и непровеждане на обществени поръчки, са друга част от нарушенията, констатирани от одиторите. Те са извършвани от различни културни институции под шапката на Министерството на културата – български културни институти в чужбина, театри, училища по изкуствата, пише в. „Телеграф“.
Столичен театър например е осчетоводил авторски права на стойност 191 784 лева като „други разходи в страната“ вместо като „разходи за заплати и възнаграждения на персонал по извънтрудови правоотношения“. Фирмата разпространител на билети на театъра в Смолян пък не е начислявала ДДС, въпреки че според разяснения на НАП продажбата на билети е облагаема доставка. Има и други нарушения – фирмата не е избрана с обществена поръчка, а е трябвало, фактурите за извършените услуги по продажба на билети са издадени със значително закъснение спрямо датата на представлението. Например за представлението „Внимание любов“, изиграно през август и септември 2023 г., са издадени фактури в средата на октомври. Освен това одиторите открили, че в договора между театъра и разпространителя на билети липсва каквато и да е информация за възнаграждението на фирмата.
Други театри също не са провеждали задължителни обществени поръчки за разпространители на билети. Честа била и практиката да не се прилага системата на двойния подпис, като договори са подписвани само от директорите на съответните институции. Масово не са прилагани и контролни листове преди поемане на задължението.
Множество нарушения са открити и при начисляване на амортизациите. Например в училището по дизайн в Казанлък климатици са с определен срок на годност 3 г. вместо 10 г., а компютри – със срок на годност 3 г. вместо 5 г. В резултат били начислени повече амортизации. В родопския драматичен театър за декор кръгла сцена е определен срок на годност 2 г. вместо 20 г. Резултатът е също начислени повече амортизации. Масово амортизационните планове се изготвят в таблици формат Excel, вместо да се ползва счетоводен софтуер, отчитат още одиторите.
Аферата в Разград и Смолян: Прокуратурата събра 400 бона от източените пари
Театрите в Разград и Смолян са в центъра на т.нар. театрална афера, гръмнала миналата година. Прокуратурата нищи схема за източване на двете културни институции чрез фиктивни назначения на служители. Мнимите служители получавали бонуси в нечувани за театрите размер. Разследващите са успели да съберат близо 400 000 лева от източените средства и те все още са при тях. Вчера стана ясно, че Пловдивската окръжна прокуратура очаква становище от Министерството на културата, за да върне парите, източени от театрите.
Междувременно стана ясно, че длъжностни лица от Министерството на културата са разследвани за безстопанственост след източването на над 2 млн. лв. от театрите в Смолян и Разград, предаде БНТ.
Досъдебното производство е образувано в резултат на проверката, която трябваше да установи дали има данни за престъпление по служба. Тя започна след като Окръжната прокуратура в Пловдив отдели материали след разпита на служителите на Министерството на културата и ги изпрати по компетентност на Софийската градска прокуратура. Досъдебното производство е образувано с постановление на СГП от 18.02.2025 г. и е по чл. 219, ал. 4 НК, за което могат да получат затвор от 3 до 10 години и лишаване от право да заемат определена държавна или обществена длъжност.
Предмет на разследване е неупражняването от длъжностни лица в Министерство на културата и въпреки техните задължения на достатъчен контрол върху работата на лица, на които е възложено управлението, разпореждането или отчитането на обществено имущество, и от това са последвали значителни щети на предприятието или на стопанството – в особено големи размери и деянието представлява особено тежък случай. Разследването е възложено на Комисия за противодействие на корупцията. Дадени са конкретни указания от наблюдаващия прокурор, които са в процес на изпълнение от КПК.